All Products
-
Metal Wire Mesh Fencing
-
Metal Temporary Fence
-
Tubular Steel Fence
-
Stainless Steel Wire Rope Mesh
-
Cattle Farm Fence
-
Cattle Fence Panel
-
V Mesh Security Fence
-
Crowd Control Barrier
-
Anti-Climb Security Fence
-
Chain Link Fence
-
Razor Barbed Wire
-
Steel Dog Kennel
-
Animal Trap Cage
-
Galvanized Steel Grating
-
Wire Mesh Basket
-
AbudullahThe quality of your wire mesh fence products are fantastic and stable, from the start, you helped me to know more about the products, I believe in the future. We would cooperate to win the market. -
FedericoI am happy about the delivery, they sent the wire mesh fence products so fast so I could catch the opportunity to work with my customer, at the same time. My customer are happy with their quality, so I decided they would be my first supplier for the wire mesh fence products. -
TomThe wire mesh fence products supplier is very patient and kind to me, they advised me many ideas about the products, so I decided to work with them . Even the first order is not two much. But their price is very competitive and I am satisfied with the quality too, very reliable manufacturer.
Flexible SS316 Stainless Steel Wire Rope Mesh with 7x7cm Mesh Hole for Zoo Safety and Anti-Theft Protection
Product Details
| Product Name | Stainless Steel Wire Rope Mesh | Type | Protecting Mesh |
|---|---|---|---|
| Material | SS316 | Place Of Origin | Hebei, China |
| Weave Style | Plain Weave | Technique | Woven |
| Certificate | ISO9001 | Loading Port | Tianjin Port |
| Application | Zoon Safety Mesh | Wire Diameter | 1.6mm |
| Mesh Hole | 7x7cm | Color | Black |
Product Description
Flexible Stainless Steel Wire Rope Mesh For Anti Theft Safety
Architectural rope mesh made from stainless steel 304, 316 and 316L with a unique decorative style and superior security features. The diamond hole pattern provides exceptional strength and flexibility.
Product Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Stainless steel wire rope mesh |
| Type | Protecting mesh |
| Material | SS304 |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Weave Style | Plain Weave |
| Technique | Woven |
| Certificate | ISO9001 |
| Loading Port | Tianjin port |
| Application | Zoon safety mesh |
| Wire Diameter | 1.0mm |
| Mesh Hole | 7x19cm |
| Color | Green |
Technical Specifications
| Parameter | Details |
|---|---|
| Material | 304, 304L, 316, 316L, 310s etc. |
| Wire Diameter | 1mm-5mm; common dia. Like 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm |
| Wire Structure | 1x7, 1x19, 7x7, 7x19, etc. |
| Type | Woven, Ferruled and Knotted |
Key Features
- Light weight and high strength: while ensuring durability, it will not bring too much burden to the installation structure.
- Strong corrosion resistance: not easy to rust and be corroded, can be used for a long time in various environments, and the service life can reach more than 30 years.
- Good flexibility: It has good flexibility and can adapt to a certain degree of deformation.
- Fatigue resistance, impact resistance: can withstand repeated tensile and impact, breaking force is large, the overall structure is durable.
- Green environmental protection: close to nature, will not cause pollution to the environment.
- Good perspective: the net surface is flat, the appearance is luxurious, the style is novel, and its good perspective can ensure that the field of vision is open.
- Flexible design: Mesh size, shape, etc. can be customized according to different needs.
- Easy installation: It can be used in construction applications on various structures.
- No later maintenance: After installation, there is no need for additional maintenance work.
- Strong anti-climbing ability: can effectively prevent climbing.
- Good cushioning: When hit by external force, it can play a better cushioning role.
- Light resistance and good weather resistance: it will not change color under long-term sunlight.
Applications
- Zoo construction: animal enclosures, aviary mesh, bird cage, wildlife park, marine park
- Protective device: playground fence, acrobatic show protection net, wire rope mesh fence
- Architecture safety net: stair/balcony railing, balustrade, safety net, anti-fall net
- Decorative net: garden decoration, wall decoration, interior decoration net, outdoor decoration
- Green wall (plants climbing support)
Additional Advantages
- High strength, strong toughness, free-angles curving and fold, easy for transportation and installment.
- Anti-corrosive, resist the rust, can be repeated use.
- Resists chewing by rodents and other pests.
- This product can bear the heavy snow and the gale very much.
- Without toxic material, safety, environmental protection.
Packing Information
1. The outside is packed in wooden cases
2. Special package can be customized. Welcome to consult us!
Frequently Asked Questions
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory.
Q: What certificate do you have?
A: We have ISO and CE certificate.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We have a special QC department in charge of products' quality.
Q: How long is the warranty period?
A: All of our products have one year warranty.
Q: What's the main market of your company?
A: We have customers all over the world.
Q: How much production capacity of your company one year?
A: This depends on your needs.
Q: Where is your factory located? How can we visit there?
A: Our factory is located in Anping county, Hengshui City, Hebei, China, near Shijiazhuang Airport and Beijing Airport. We offer transportation service.
Recommended Products

