-
Metal Wire Mesh Fencing
-
Metal Temporary Fence
-
Tubular Steel Fence
-
Stainless Steel Wire Rope Mesh
-
Cattle Farm Fence
-
Cattle Fence Panel
-
V Mesh Security Fence
-
Crowd Control Barrier
-
Anti-Climb Security Fence
-
Chain Link Fence
-
Razor Barbed Wire
-
Steel Dog Kennel
-
Animal Trap Cage
-
Galvanized Steel Grating
-
Wire Mesh Basket
-
AbudullahThe quality of your wire mesh fence products are fantastic and stable, from the start, you helped me to know more about the products, I believe in the future. We would cooperate to win the market. -
FedericoI am happy about the delivery, they sent the wire mesh fence products so fast so I could catch the opportunity to work with my customer, at the same time. My customer are happy with their quality, so I decided they would be my first supplier for the wire mesh fence products. -
TomThe wire mesh fence products supplier is very patient and kind to me, they advised me many ideas about the products, so I decided to work with them . Even the first order is not two much. But their price is very competitive and I am satisfied with the quality too, very reliable manufacturer.
High Transparency SS304 Stainless Steel Wire Rope Mesh with 7x19cm Mesh Hole for Zoo Safety
| Product Name | Stainless Steel Wire Rope Mesh | Type | Protecting Mesh |
|---|---|---|---|
| Material | SS304 | Place Of Origin | Hebei, China |
| Weave Style | Plain Weave | Technique | Woven |
| Certificate | ISO9001 | Loading Port | Tianjin Port |
| Application | Zoon Safety Mesh | Wire Diameter | 2.0mm |
| Mesh Hole | 7x19cm | Color | Stainless Steel Color |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Stainless steel wire rope mesh |
| Type | Protecting mesh |
| Material | SS304 |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Weave Style | Plain Weave |
| Technique | Woven |
| Certificate | ISO9001 |
| Loading Port | Tianjin port |
| Application | Zoo safety mesh |
| Wire Diameter | 1.0mm |
| Mesh Hole | 7x19cm |
| Color | Green |
Flexible stainless steel rope mesh is the characteristic leading product of Longen Mesh, which has been manufacturing the product since 1990. We have CE and ROHS certificates. Stainless steel rope mesh, also called SS cable mesh, is made from high quality stainless steel wire rope with features of extreme anti-corrosion and resistance to UV rays, ensuring long lifespan in harsh environments.
Wire Rope Mesh has skin-like characteristics of a diaphragm which can form a plane surface but can also be tensioned into three-dimensional forms featuring funnel-type, cylindrical, or spherical shapes. As part of our extensive, easy-to-assemble structural wire rope meshes, it is ideal for flexible, intelligent solutions that address a vast variety of requirements.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Material | 304, 304L, 316, 316L, 310s etc. |
| Wire Diameter | 1mm-5mm; common diameters like 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm |
| Wire Structure | 1x7, 1x19, 7x7, 7x19, etc. |
| Type | Woven, Ferruled and Knotted |
- High Transparency Design: Manufactured with high transparency design that allows admiring the beauty of animals or birds from different angles.
- Eco-Friendly and Easily Assembled: Stainless steel wire and flexible design make this cage eco-friendly and easy to assemble, saving time and effort.
- Durable and Strong: Made of durable galvanized metal frame and stainless steel wire, ensuring it withstands tough conditions without losing shape.
- Versatile Usage: Can be used for farm fence, highway fence, animal farm, zoo fence and more, providing versatile solutions.
- Customizable Height and Dimensions: Available in 1.5m, 1.8m or 2m height, with custom dimensions available to meet individual needs.
- Zoo construction: animal enclosures, aviary mesh, bird cage, wildlife park, marine park
- Protective device: playground fence, acrobatic show protection net, wire rope mesh fence
- Architecture safety net: stair/balcony railing, balustrade, safety net, anti-fall net
- Decorative net: garden decoration, wall decoration, interior decoration net, outdoor decoration
- Green wall (plants climbing support)
- High strength, strong toughness, free-angles curving and fold, easy for transportation and installation
- Anti-corrosive, resists rust, can be repeatedly used
- Resists chewing by rodents and other pests
- Can bear heavy snow and strong winds
- Without toxic material, safety, environmental protection
1. The outside is packed in wooden cases
2. Special package can be customized. Welcome to consult us!

