-
Metal Wire Mesh Fencing
-
Metal Temporary Fence
-
Tubular Steel Fence
-
Stainless Steel Wire Rope Mesh
-
Cattle Farm Fence
-
Cattle Fence Panel
-
V Mesh Security Fence
-
Crowd Control Barrier
-
Anti-Climb Security Fence
-
Chain Link Fence
-
Razor Barbed Wire
-
Steel Dog Kennel
-
Animal Trap Cage
-
Galvanized Steel Grating
-
Wire Mesh Basket
-
AbudullahThe quality of your wire mesh fence products are fantastic and stable, from the start, you helped me to know more about the products, I believe in the future. We would cooperate to win the market. -
FedericoI am happy about the delivery, they sent the wire mesh fence products so fast so I could catch the opportunity to work with my customer, at the same time. My customer are happy with their quality, so I decided they would be my first supplier for the wire mesh fence products. -
TomThe wire mesh fence products supplier is very patient and kind to me, they advised me many ideas about the products, so I decided to work with them . Even the first order is not two much. But their price is very competitive and I am satisfied with the quality too, very reliable manufacturer.
PVC Coated 2.0M Height Metal Wire Mesh Fencing With Frame
| Product Name | Metal Wire Mesh Fence | Material | Low Carbon Steel Sheet |
|---|---|---|---|
| Place Of Origin | Hebei, China | Certificate | ISO9001 |
| Technique | Welding | Function | Water Proof |
| Size | Customized | Color | Black Or Customized |
| Panel Size | 1.8x3M | Post Type | Square Post |
| Highlight | PVC coated metal wire mesh fencing,2.0M height metal wire fence,framed wire mesh fencing |
||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Name | Metal wire mesh fence |
| Material | Low carbon steel sheet |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Certificate | ISO9001 |
| Technique | Welding |
| Function | Water proof |
| Size | Customized |
| Color | Black or customized |
| Panel Size | 1.8x3M |
| Post Type | Square Post |
The 3D Curved Wire Mesh Fence Panel is a type of welded steel wire mesh constructed from high-quality low-carbon galvanized steel wire and connected to metal posts. This fence panel exhibits characteristics of high strength, excellent rigidity, an aesthetically pleasing appearance, broad visibility, ease of installation, effective theft prevention, and a smooth mesh surface that enhances visual appeal.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Wire diameter after PVC coating | 4.5mm-5.5mm |
| Mesh size | 60mm x 60mm, around with double wire |
| Maximum mesh sheet size | 2.3mm x 3m |
| Standing bar | Steel pipe, diameter 60mm, thickness 2mm |
| Attachment | Rain hat, connection clamping, and anti theft screw |
| Connection style | Clamping |
| Option | Variations |
|---|---|
| Mesh Opening | 50x100mm/50x150mm/50x200mm/55x200mm/75x150mm |
| Wire Diameter | 3.0/3.5/4/4.5/5.0mm |
| Panel Height | 0.6m-3.0m (Suggested size: 2m/2.4m/3m) |
| Panel Width | 2.0m-3.0m (Suggested size: 2m/2.5m/2.9m) |
| Post Type | Round Post: 48x1.5/2.0mm 60x1.5/2.0mm Square Post (SHS): 50X50x1.5/2.0mm 60x60x1.5/2.0mm 80x80x1.5/2.0mm Rectangular Post (RHS): 40x60x1.5/2.0mm 40x80x1.5/2.0mm 60x80x1.5/2.0mm 80x100x1.5/2.0mm |
| Surface Treatment | Hot dipped galvanized, galvanized + powder coated, galvanized + PVC coating |
| Color | RAL 6005 green, RAL 7016 gray, All RAL colors can be customized |
- Simple structure with beautiful appearance
- Easy to transport and install
- Well adapted to mountainous areas
- Cost-effective for large quantity use
We usually quote within 12 hours after we get the inquiry.
After price confirmation, you can request samples to check our quality.
Yes. We have a professional team with rich experience in packaging box design and manufacturing.
After you pay the sample charge and send us confirmed files, the samples will be ready for delivery in 3-7 days.
It depends on the order quantity and the season you place the order. The lead time of MOQ is about 7 days.

